“Dijital Dönüşüm ve Turizm” raflardaki yerini aldı - Gazete KonyaGazete Konya

3 Ağustos 2021 - 10:53
Türkçe العربية English

“Dijital Dönüşüm ve Turizm” raflardaki yerini aldı

Editörlüğünü Dr. Öğr. Üyesi Abdullah ÜLKÜ’nün yaptığı, Nobel Bilimsel Eserler tarafından basım ve dağıtımı yapılan “Dijital Dönüşüm ve Turizm” adlı kitap, alanında önemli bir boşluğu doldurmayı hedefliyor.

“Dijital Dönüşüm ve Turizm” raflardaki yerini aldı
Son Güncelleme :

02 Temmuz 2021 - 19:04

374 Okuma

Editörlüğünü Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Ülkü’nün yaptığı, Nobel Bilimsel Eserler tarafından basım ve dağıtımı yapılan “Dijital Dönüşüm ve Turizm” adlı kitap, alanında önemli bir boşluğu doldurmayı hedefliyor.

Kitabın özellikle rehberler açısından önemine vurgu yapan, editör Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Ülkü: “Turizmin ve misafirperverliğin geleneksel doğası nedeniyle dijitalleşme, turizm işletmeleri ve çalışanları için bir dizi zorluk ve fırsatı da beraberinde getirmiştir. Turizm sektöründe ulaşım, konaklama, restoranlar ve yiyecek içecek hizmetleri ve kişisel hizmetler gibi alt sektörlerin hepsi, dijitalleşme söz konusu olduğunda farklı zorluklara maruz kalmakla birlikte bazı fırsatları da yakalama şansına sahiptir. Uzun vadede, dijital dönüşüm yeniliğin kilidini açabilir ve turizm işletmeleri ile destinasyon sistemlerinin rekabet gücünü sağlayabilir. Bununla birlikte, dijitalleşmenin turizm ürünleri ve ziyaretçi deneyimleri yaratmak ve/veya bunlara değer katmak için araçlar, çerçeveler ve teknolojiler sunduğunu, ancak bunların güçlü bir turizm sektörü üzerine inşa edildiğinde başarılı olabileceğini kabul etmek gerekir” dedi.

Sektör ihtiyaçlarının doğru analiz edilmesi, yeni teknolojilere odaklanmak, değişimi emin ve yavaş adımlarla gerçekleştirmek, işletmeyi gelecekteki teknolojilere göre optimize etmek, geleneksel yapıyı terk edip teknolojik sistemlere doğru ilerlemek ve değişim için stratejiler oluşturmak oldukça önemli olduğunu belirten Abdullah Ülkü, bu aşamaların gerçekleştirildiği zaman turizm işletmelerinin dijital dönüşümde başarıyı yakalayabileceğini ifade etti.

Dijital uygulama ve gelişmeler hakkında örnekler veren Ülkü, gün geçtikçe daha fazla insanın akıllı telefonlarıyla oda rezervasyonu yaptığını, araba kiraladığını ve gerçekleştirecekleri seyahatler için dijital ödeme yöntemlerini kullandıklarını vurguladı.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.