DSÖ: 2022'de şırınga krizi yaşanabilir - Gazete KonyaGazete Konya

20 Ocak 2022 - 04:04
Türkçe العربية English

DSÖ: 2022’de şırınga krizi yaşanabilir

DSÖ, Son zamanlarda artan Covid-19 aşı çalışmaları 2022’de 1-2 milyar civarında şırınga açığına yol açabileceğini söyledi.

DSÖ: 2022’de şırınga krizi yaşanabilir
Son Güncelleme :

03 Aralık 2021 - 16:45

456 Okuma

DSÖ, Son zamanlarda artan Covid-19 aşı çalışmaları 2022’de 1-2 milyar civarında şırınga açığına yol açabileceğini söyledi.

İlk ortaya çıktığı günden bu yana bütün hayat standartlarını olumsuz yönde etkileyen Coronavirus’u yenmek için birçok yol denendi. Her mevsimde başka bir varyantın ortaya çıktığı Coronavirus ile mücadelede üretilen aşı kullanımı her geçen gün artıyor.

DSÖ, Bu hususta yeterli miktarda şırınga üretilmemesi durumunda 2022 yılında 1-2 milyar şırınga açığı oluşabilir diyerek uyarıda bulundu.

Oransal olarak ülkelere göre farklılık gösteren Covid-19 aşı dozu Türkiye’de 100 milyonu, dünyada ise 7 milyarı aştı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün ilaçlara ve sağlık ürünlerine erişim konusundaki kıdemli danışmanı Lisa Hedman’a göre yeni bir kriz kapıda olabilir.

Böyle bir açık olmaması için piyasaya arz edilen aşı kadar şırınga da üretilmesi gerektiğini söyleyen Hedman, “Şırınga yoksunluğunun koronavirüs aşılamaları dışında normal aşılamaları da sıkıntıya sokabileceği düşünülüyor. Hatta kullanılan şırıngalarla tekrar aşı yapılması bile olası bir tehdit. Bu sorunların oluşmaması için üretici firmaların şimdiden planlama yaparak önlem alması gerekiyor. Şırınga krizi yaşanırsa salt koronavirüs değil pek çok hastalıkla mücadelede büyük zorluklar yaşanabilir.” ifadelerini kullandı.

İLKHA

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.