Hayvan barınakları sahipsiz köpeklerle doldu - Gazete KonyaGazete Konya

20 Ocak 2022 - 04:16
Türkçe العربية English

Hayvan barınakları sahipsiz köpeklerle doldu

YASAKLI IRKLARIN KAYIT ALTINA ALINMA SÜRECİNİN BAŞLAMASININ ARDINDAN HAYVAN BARINAKLARI SAHİPSİZ KÖPEKLER İLE DOLDU TAŞTI.

Hayvan barınakları sahipsiz köpeklerle doldu
Son Güncelleme :

14 Ocak 2022 - 17:29

22 Okuma

Yasaklı ırkların kayıt altına alınmasında son güne girilirken, son bir haftada hayvan barınakları sahipsiz köpeklerle doldu.

5199 sayılı Kanun’da yapılan değişiklik kapsamında tehlike arz eden pitbull, terrier, Japanese Toso, Dogo Argention, Fila Brasilerio türleri veya bunların melezlerinin kayıt ettirilmesi için son güne girildi. Ankara’da şu ana kadar bin 500’ün üzerinde yasaklı ırk kayıt altına alındı. Köpeklerini kayıt altına almak istemeyen vatandaşlar ise hayvanlarını sokağa terk etti.

Hayvansever Ahmet Eskioğlu, son 1 ayda sokağa hayvan terk edilmelerin başladığının altını çizerek, “Son hafta bine yakın sadece Ankara’da terkedilen köpek var. Bir kısmını biz kurtarmaya çalıştık. Klinikler şu anda benim ve arkadaşlarımın barınaklardan çıkardığı yasaklı ırklarla dolu ve sonrasında buraya getireceğiz çocuklarımızı” dedi.

Yasaklı ırklardan sayılan pitbull cinsi köpeklerin aslında çocuk bakıcısı olarak planlandığını ifade eden Eskioğlu, “Herhangi bir köpeği şiddetle eğitir, siyah karanlık odalarda tutarsanız bir golden rottweiler dahi yasaklı ırkların verdiği tepkileri verebilir. Yasaklı ırklar dediğiniz ırkların tamamı aslında sahiplerinin kötü muamelesi tarafından o şekle dönüştürülmüş çocuklar. Üretimin, üreticinin önüne geçmek lazım. Bu dediğimiz üreticiler merdiven altı üreticiler. İnternet üzerinden ciddi fiyatlara bu çocukları satıyorlar. Bunun önüne geçebilmemiz gerekiyor. Yasaklı ırkların kayıt altına alınmasıyla birlikte bunun önüne geçilmiş olacak inşallah” ifadelerini kullandı.

IHA

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.