DOLAR 18,6357 % -0.01
EURO 19,3478 % -0.32
GRAM ALTIN 1.049,18 % -0,25
ÇEYREK A. 1.715,40 % -0,25
BITCOIN 309.233 -2.017
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava

Ramazan ayının vazgeçilmez şiarları arasında yer alan mukabele sünneti Mardin'in Midyat ilçesindeki camilerde salgına rağmen büyük bir ilgi ve yoğun bir teveccüh ile devam ediyor.

Mübarek Ramazan ayının sünnetlerinden olan mukabele geleneği, tüm İslam coğrafyasında 14 asırdır yaşatılırken, Müslümanlar mukabele sünnetini iki yıl aradan sonra tekrar camilerde sürdürmenin sevincini yaşıyor.

Hazreti Muhammed’in (Sallallahu Aleyhi Vesellem) Cebrail (Aleyhisselam) ile Kur’an-ı Kerim ayı Ramazan’da karşılıklı Kur'an-ı Kerim okunması olarak bilinen mukabele, Mardin’in Midyat ilçesindeki neredeyse tüm camilerde ihya ediliyor.

Geçen yıl Ramazan’da salgın nedeniyle camiler ibadete kapalı olduğu için evlerde sürdürülen mukabele sünneti iki yıl aradan sonra yoğun bir teveccüh ile devam ediyor. Salgın tedbirlerinden maske, mesafe ve hijyen kurallarına riayet edilerek öğle namazı sonrası yapılan mukabele programlarına her yaştan Müslüman halk katılım sağlıyor.

Camilerde imamlar ve hafızlar Kur’an-ı Kerim’i sesli olarak okurken, mukabeleye katılan cemaat ise okunan ayetleri takip ediyor. Kimi vatandaşların da mukabele sünnetini huşu içerisinde dinlemesi dikkatlerden kaçmıyor.

Midyat merkez Hacı Kasım Altunkaya camisindeki mukabele programı Ramazan’ın 3’üncü gününde 3’üncü cüzün okunmasıyla devam etti.

Öğlen ezanının okunmasıyla beraber abdestini alarak; kimisinin ellerinde seccade ve Kur’an Kerim ile birlikte camiye koşan Müslümanlar bu mübarek ayı vakit namazlarında camilerde geçirmek istiyor.

Cemaatle kılınan öğlen namazı yapılan tesbihat ve duaların ardından rahle ve Kur’anlarını alan Müslümanlar mukabele halkaları oluşturarak hafız v e imam-hatipler tarafından icra edilen Kur’an tilavetini takip etti.

Hacı Kasım Altunkaya Cami İmam Hatibi Abdulmetin Öner’in tilavetiyle başlayan mukabele yaklaşık 45 dakika sürdü. Mukabele sırasında okunan bazı ayetlerin mealini de cemaate açıklayan İmam –Hatip Abdulmetin Öner ayetler ışığında önemli tavsiyelerde bulundu.

Mukabele programının ardından İLKHA muhabirine konuşan Hacı Kasım Altunkaya Cami İmam Hatibi Abdulmetin Öner iki yıl aradan sonra camilerde mukabele sünnetini ihya etmenin sevincini yaşadıklarını ifade ederek, asırlar boyunca sürdürülen mukabelenin önemine dikkati çekti.

Öner, “Rabbim Ramazanımızı hayırlı ve bereketli kılsın ve Peygamber Efendimizin(Sallallahu Aleyhi Vesellem) yapmış olduğu duaya bizi nail eylesin. Recep ve Şaban’ı hayırlı ve bereketli geçiren ve bizi Ramazan’a kavuşturan Rabbimize sonsuz hamd-u senalar olsun. Mukabele Efendimizin hayatında olan bir sünnettir. Efendimiz her Ramazan ayında Cebrail’e (Aleyhisselam) okur, o da dinlerdi. Peygamber Efendimiz vefat etmeden önceki son Ramazan’da ise ikisi okuyup birbirlerini takip (mukabele) etmişlerdir.” diye konuştu.

“Peygamber Efendimizin sünnetini ihya ediyoruz”

Salgına rağmen mukabeleye yoğun ilgi olduğunu belirten Öner, “Mukabele esnasında da tilavetle beraber dikkatimizi çeken bazı ayetlerin mealini de vermeye çalışıyoruz. Mukabeleyi yapmamız Peygamber Efendimizin sünnetin ihya etmek ve onun şefaatine nail olmak ve bu sünneti bu geleneği devam ettirmek içindir. Bu hastalığa rağmen gerek cami cemaatimiz ve gerek dışarıdan Müslümanlar yoğun bir şekilde mukabelemize katılıyor ve devam ediyorlar. Tabi mukabele esnasında gerekli olan sosyal mesafeyi de muhafaza ederek, maskelerimizi kullanarak ve diğer tedbirleri de alarak yapmaya ve devam ettirmeye çalışıyoruz.” dedi.

Mukabeleye katılan cami cami cemaatinden Ramazan Yağız salgının bitmesi için dua ederek, Kur’an’ın feyz ve rahmetinden yararlanmak için mukabeleye katıldığını ifade ederken , Mehmet Çelik adlı Kur’an öğrencisi ise Kur’an okumanın ve öğrenmenin çok güzel bir şey olduğunu söyledi.

Mukabelenin ardından Müslümanlar istirahat için evlerinin, iş içinde iş yerlerinin yolunu tuttu.

İLKHA

Google News

Ramazan’ın önemli şiarlarından mukabele sünneti camilerde ihya ediliyor

15 Nisan 2021 - 16:46