Sincan Belediyesi’nden çölyak hastalarına destek - Gazete KonyaGazete Konya

4 Aralık 2021 - 04:07
Türkçe العربية English

Sincan Belediyesi’nden çölyak hastalarına destek

SİNCAN BELEDİYESİ, BİR SİNDİRİM PROBLEMİ OLARAK ORTAYA ÇIKAN ÇÖLYAK HASTALIĞIYLA İLGİLİ YAPTIĞI ÇALIŞMALARLA ÖRNEK OLUYOR. SİNCAN’DA İKAMET EDEN ÇÖLYAK HASTALARINA DESTEK VERİLİYOR. SOSYAL DESTEK KARTI ARACILIĞIYLA 104 ÇÖLYAK HASTASINA YARDIM YAPILDI.

Sincan Belediyesi’nden çölyak hastalarına destek
Son Güncelleme :

16 Ekim 2021 - 14:00

36 Okuma

Sincan Belediyesi, bir sindirim problemi olarak ortaya çıkan çölyak hastalığıyla ilgili yaptığı çalışmalarla örnek oluyor. Sincan’da ikamet eden çölyak hastalarına destek veriliyor. Sosyal destek kartı aracılığıyla 104 çölyak hastasına yardım yapıldı.

Sincan Belediyesi, ihtiyaç sahiplerine 2 öğün sıcak yemeği evlerine kadar bizzat ulaştırıyor. Bu hizmetten bin kişi faydalanıyor. Ayrıca ihtiyaç sahiplerine sosyal destek kartı veriliyor. Sosyal destek kartına yüklenen para ile kişi istediği her marketten alışveriş yapabiliyor. Karttan nakit para çekilemiyor, yalnızca alışverişlerde kullanılıyor. Ayrıca bu kart üzerinden öğrencilere kırtasiye desteği ve kıyafet yardımı da yapılıyor.

Yine sosyal destek kartı aracılığıyla çölyak hastalarına da destek veriliyor. Bugüne kadar 104 çölyak hastasına yardım yapıldı. Bununla birlikte Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan’ın girişimiyle glütensiz ürünler, ilçedeki marketlerde de satılmaya başlandı. Ayrıca çölyak hastalığına farkındalık oluşturmak amacıyla zaman zaman seminerler de düzenleniyor.

Çölyak hastalığı ince bağırsağın, glüten adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerjisi, hassasiyeti olarak biliniyor. Hastalar bu nedenle buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahıllarda bulunan glutenin tüketiminden kaçınıyor. Çölyak hastalarının tüketebileceği ürünlere kolaylıkla ulaşması için Sincan Belediyesi destek oluyor.

IHA

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.