beylikdüzü escort
Tırnak bakımı yapılmayan büyükbaşların süt verimi düşüyor - Gazete Konya
DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Tırnak bakımı yapılmayan büyükbaşların süt verimi düşüyor

VETERİNER HEKİMLER, BÜYÜKBAŞ HAYVANLARDA TIRNAK BAKIMIN ÇOK ÖNEMLİ OLDUĞUNU, ÖZELLİKLE SÜT VERİMİ İÇİN YILDA 1 KEZ TIRNAK BAKIMININ YAPILMASI GEREKTİĞİNİ VURGULUYOR.

Giriş Tarihi :

26 Eylül 2022 - 14:15

Son Güncelleme :

26 Eylül 2022 - 14:15

Tırnak bakımı yapılmayan büyükbaşların süt verimi düşüyor

Büyükbaş hayvanlarda et ve sütten ekonomik kayıplar yaşanmaması için yılda 1 kez hayvanların tırnak bakımının yapılması gerektiği vurgulanıyor.

Veteriner hekimler veya veteriner sağlık teknikerleri tarafından yapılan büyükbaş hayvanlarda ki tırnak bakımı, çeşitli hastalıkların da önüne geçiyor. Et ve süt verimini etkileyen tırnakların bakımının yapılmamasının hayvanı kesime kadar götürebildiğin altı çiziliyor.

Adıyaman Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Sinan Bulut, üreticilerin ekonomik kayıplar yaşamaması için hayvanların tırnak bakımlarını yaptırmanın önemli olduğu dikkat çekerek, “Tırnak bakımı hayvanın süt ve et verimini etkiler. Tırnakta çürüme ve iltihaplanma olur. Vücutta yüksek ateşe ve yemede azlığa neden olur. Yemeyen hayvan gelişemez, süt vermez. Kronik rahatsızlıklara neden olan bakımsız tırnaklar hayvanı kesime kadar götürebilir. Tırnak çürüğü, tırnak deformasyonuna bağlı taban çürüklükleri gibi hastalıkların önüne geçmek, ekonomik kayıplar yaşamamak için yılda en az 1 defa tırnak bakımlarının yapılması gerekiyor” dedi.

IHA

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.