GÜNDEM

Atatürk'ün doğduğu evin birebir aynısını yaptı!

Lüleburgazlı fotoğraf sanatçısı Mithat Tunaboylu, Cumhuriyetin 100’üncü yılına 100 adet hedefiyle yaptığı Atatürk’ün Selanik’te doğduğu evin birebir maketini Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli’ye sundu. Başkan Gerenli, Tunaboylu’ya ortaya çıkardığı bu anlamlı eser için teşekkür etti.

Lüleburgazlı fotoğraf sanatçısı Mithat Tunaboylu, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik’te doğduğu evin birebir aynısının maketini yaptı. Evden Cumhuriyetin 100’üncü yılına özel 100 adet yapmayı planlayan Tunaboylu, yapımını tamamladıklarından birisini ise Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli’ye sundu.

Gerenli’den teşekkür

Tunaboylu’yla bir araya gelen Başkan Gerenli, ortaya çıkan bu anlamlı eser hakkında sanatçıdan bilgi aldı. Başkan Gerenli, “Atamızın Selanik’te doğup büyüdüğü evin birebir aynısını yapan ve bu güzel eserden Cumhuriyetimizin 100. yılına özel 100 adet yapmayı planlayan sevgili Mithat Tunaboylu ile bir araya geldik. Kendisine ortaya çıkardığı bu anlamlı eser için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Hedefim 100’üncü yıla 100 adet ev”

Şimdiye kadar Atatürk’ün evinden 35 adet yaptığının altını çizen Tunaboylu, hedefinin Cumhuriyet’in 100’üncü yılına özel 100 adet yapmak olduğunu söyledi. Tunaboylu şöyle konuştu: “Bunun bir küçüğünü yapacağım maket özelliğinde olması için. Şu ana kadar 35 tane evi tamamladım. Hedefim Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı için bu ölçünün bir küçüğünden 100 tane yapmak.”

“Doğduğu evin aynısı”

Esas mesleğinin fotoğraf sanatçılığı olduğunu söyleyen Tunaboylu, ilk olarak 25 yıl önce maket ev yapmaya başladığını söyledi. Atatürk’ün doğduğu evi yapma fikrinin ise 2010 yılındaki Selanik gezisinde aklına geldiğini söyleyerek, “Bir eseri ortaya çıkarmak 7-8 saatimi alıyor. Bütün parçaların monte edilmesi bu kadar sürüyor. Hızlı çalıştığım halde bu zaman süresi. Atatürk’ün doğduğu evin birebiri. Orijinal projeden yaptım” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu Haberi Paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu