GÜNDEM

Bakan Fidan, İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısına katılacak

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Suudi Arabistan'ın Cidde şehrinde yapılacak İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Olağanüstü Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısına katılacak.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Suudi Arabistan’ın Cidde şehrinde yapılacak İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Olağanüstü Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısına katılacak.

Konuya dair Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Sayın Bakanımız, 5 Mart 2024 tarihinde Cidde’de düzenlenecek olan israilin Filistin halkına yönelik saldırıları konulu İİT Olağanüstü Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısına katılacaktır. Toplantı, 11 Kasım 2023 günü Riyad’da gerçekleştirilen Arap Ligi-İİT Olağanüstü Zirvesi’nde alınan kararların takibi amacıyla yapılacaktır. Sayın Bakanımızın bu vesileyle muhataplarıyla ikili görüşmeler de gerçekleştirmesi öngörülmektedir” ifadelerine yer verildi.

İİT, siyonist işgal rejiminin 7 Ekim’den bu yana saldırılar düzenlediği Gazze’deki son duruma ilişkin dışişleri bakanları düzeyinde bugün bir araya gelecek.

Toplantıda, siyonist işgal rejiminin Gazze’ye yönelik katliam ve soykırımı ile Uluslararası Adalet Divanında (UAD) siyonist rejimin Filistin’e yönelik soykırım suçundan yargılanması konuları ele alınacak.

Saldırıların beş ayı geride bırakarak altıncı ayına girdiği Gazze’de, yüzde 70’i kadın ve çocuk olmak üzere 30 bin 534 kişinin şehid edildiği, 71 bin 920 kişinin ise yaralandığı belirtildi. (İLKHA)

Bu Haberi Paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu