KÜLTÜR SANAT

Burhaniye 33.Kültür ve Sanat Festivali Kapılarını Açtı

Bu yıl 33. Düzenlenen Burhaniye-Ören Turizm, Kültür ve Sanat Festivali dolu dolu programı ile kapılarını sanatseverlere açtı.

Ören Meydanı, Ören Amfi Tiyatro, İskele Mahallesi Meydanı, Ören Plajı, Taylıeli Amfi Tiyatro, Özgürlük Parkı, Hüsnü Pazarbaşı Kültür Merkezi, Şarköy Mahallesi, Ayaklı Mesire alanı gibi birçok farklı alanda gerçekleşecek festivalin açılışı Ören Meydanı’nda yapıldı. Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, CHP Balıkesir Milletvekili TBMM İdare Amiri Ensar Aytekin, CHP Grup Başkan Vekili Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ankara Milletvekili Semra Dinçer tarafından yapılan açılış konuşmalarının ardından, açılışa katılan protokol ve halk tarafından sergi ve stant alanının açılışı gerçekleştirildi.

Festivalin ilk söyleşisinde konuk, 1999 Gölcük depreminin ardından Türkiye’de halkın deprem konusunda bilinçlenmesi konusunda çalışmaları ile tanın Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan oldu. Bu yıl tüm ülkemizi etkileyen toplumda derin yaralar açan 6 Şubat 2023 depremi ve 17 Ağustos’un yıl dönümünde 1999 yılında yaşanan acılara vurgu yapılan söyleşi izleyiciler tarafından yoğun ilgi gördü. Deprem Bilimci Ahmet Ercan deprem için alınacak önlemlerden, bölgedeki kırıklardan da bahsederek deprem gerçeği ile nasıl yaşamamız gerektiğini anlattığı söyleşi ardından Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, 99 depreminin yıl dönümünde Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan’a aktardığı değerli bilgiler için tüm Burhaniye adına teşekkür ederek plaketini takdim etti.

Festivalin ilk gününde Ören programı Celo Boluz’un dinletisi ile son buldu. Celo Boluz, kendi bestelerini ve sevilen türküleri Festival kapsamında Ören’de müzikseverler için söyledi. Ören Meydan’daki müzik ziyafetinin ardından Belediye Başkan Yardımcısı Oktay Erbalaban sanatçıya ve gitaristi Ali Dergah Varlıel’e teşekkürlerini sunarak katılımları için festival anısına plaket verdi.

Festival kapsamında İskele Mahallesi etkinliklerinin birinci günü ise Celo Boluz dinletisi ile başladı. Ardından Usta Gazeteci Can Ataklı ile “Kuşatılmış Medya” isimli söyleşi gerçekleştirildi. Tecrübeli gazeteci ile gündeme dair konular masaya yatırıldı. Yoğun katılımla izlenen söyleyişinin ardından Belediye Başkan Yardımcısı Tamer Midilli ve Belediye Meclis Üyeleri Tarık Erdil ile Hasan Küçükdereli katılımları için teşekkür ederek plaketini takdim etti.

Ören Sahilde düzenlenen ücretsiz gençlik konserlerinde 1. Günde iki müzik grubu art arda sahne alarak müzikseverlere unutulmaz bir gece yaşattı. Konser için Burhaniye dışından da gelen katılımcılar ile yoğun ilginin olduğu konserde Yaşlı Amca müzik grubunun plaketini Belediye Başkan Yardımcısı Oktay Erbalaban vererek müziğe ve sanata duyulan özlemin arttığı günümüzde, festivale kattıkları değer için teşekkürlerini sundu.

33. Burhaniye Ören Turizm Kültür ve Sanat Festivali kapsamında, sevilen müzik gruplarından Yaşlı Amca ve Adamlar’ın sahne aldığı Ören Plajı on binlerce kişiyi ağırladı. Konser için Burhaniye dışından da gelen katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği konserde Adamlar grubuna plaketlerini sunmak için sahneye çıkan Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler gençlerle bir arada olmanın ve gençler için bir şeyler yapabilmekten dolayı yaşadığı mutluluğu paylaştı. Kitap Fuarı’nda müjdesini verdiği 5 gece boyunca sürecek konserlerle ilgili “Türkiye’de genelinde konserler iptal edilirken Burhaniye’de yapılıyor” diyen Başkan Deveciler, sözlerine “Bizim gençlerimiz en iyisini en güzelini hak ediyor” diyerek devam etti. Konser için sahili dolduran kalabalığın alkışları arasında Adamlar grubuna festivale kattıkları değer için Burhaniyeliler adına teşekkür eden Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler rock grubuna teşekkür plaketini takdim etti.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu Haberi Paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu