SAĞLIK

Büyükşehir'den 'Yaşlılığa Nörolojik Bakış'

Büyükşehir’in Yaşlılar Haftasında düzenlediği “Yaşlılığa Nörolojik Bakış” programına KOÜ’den Doç. Dr. Alagöz ve tıp fakültesi öğrencileri katıldı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 18-24 Mart Yaşlılar Haftası dolayısıyla bir dizi etkinlik gerçekleştirdi. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aybala Neslihan Alagöz ve tıp fakültesi öğrencilerinin katılımıyla hazırlanan programda yaşlı bireylere yönelik “Yaşlılığa Nörolojik Bakış” konusunu içeren söyleşi ve zekâ oyunları oynandı.

YAŞLANMA SÜRECİ ANLATILDI

Doç. Dr. Alagöz tarafından verilen eğitimde; yaşlanma tanımı, süreci, yaşlanma sürecinde etkilenen sistemler, aktif yaşlanma, yaşlanma ile ortaya çıkan sağlık sorunları, zihin sağlığı, zihinsel yetenek ve beceriler, toplumda ki yaşlanma anlayışı gibi daha pek çok konu 65 yaş üstü bireylere anlatıldı. Eğitimin ardından tıp fakültesi öğrencileri bireylerle zekâ oyunları oynadı.

 

YAŞLANMADA 5 DUYU DEĞİŞİYOR

Yaşamın en bilinen ve kaçınılmaz gerçeklerinin doğum ve ölüm olduğunu aktaran Alagöz, ‘’Tüm canlılar bu döngüyü gerçekleştiriyor. Yaşlanma evrensel bir kelime, sadece canlılar değil evren de yaşlanıyor. Dünya üzerinde yaşlanma çok önemli bir gündem halinde çünkü yaşlı nüfusu genç nüfusu geçti. Yaşlılık 65 yaş üzeri dünyada çok önemli bir popülasyonken dünya üzerinde bazı kesimlerde yaşlı kitlesi daha fazla. 2015’te Türkiye yaşlı nüfusuna bakılırken günümüz 2023 için veri tahmini yapıldı ve tahminler doğru çıktı 5 kişiden 1 yaşlı. Yaşlanma teriminin biyolojik olarak yaşlanma anatomik yapı olarak el, kas yapıdaki değişimler biyolojikken ve birde fizyolojik yaşlanma bulunuyor. Bunun yanı sıra kronolojik yaşlanma yaş alma üzerine ve psikolojik yaşlanma, sosyal yaşlanma mevcut en önemli etkeni sosyal yaşlanma etkiliyor. Kaslar, beyin sağlığı, beş duyu değişimi gibi birçok şey değişiyor. Beş duyunun değişmesiyle fizyolojik şeylerde değişiyor ama deneyim fazlalaşıyor’ dedi.

 

AKTİF YAŞLANMA

Aktif yaşlanmada bütün toplumsal kuruluşlar yaşlıları bilinçlendirmek ve özgüvenlerini tazelemek için faaliyetler yapmalı ve güvenliklerinin sağlanması gerekli olduğunu belirten Alagöz sözlerine şöyle devam etti; ‘’Çok ünlü buluşları 70 yaşından sonra yapan sanatçılar, bilim adamları mevcut, kendilerini zorladıklarında yaşlılığın bir engel olmadığı öncüdür. Yaşlılıkta çevreyle ilgili olmak gerekli ve sosyal anlamda doygunluk sağlar. Yeni bir şeyler öğrenmek, yeni deneyimler kazanmak, yaratıcı düşünceler çok önemlidir. Enerjiniz yüksekse, ilgi alanlarınız varsa yaşlılığa çok dayanıklısınız demektir. Toplumda yaşlanmayla ilgili çok yanlış kanılar mevcut. Bir tiyatro oyuncusu bir yaşlılığı canlandırırken belini büker ama aslında böyle tanıtılmaması gereklidir. Hiçbir zaman bu yaştan sonra imkânsız, artık bizden geçti gibi cümleler kurulmamalı’’ açıklamasını yaptı.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Haberi Paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu