DÜNYA

Çin: Ukrayna’da barış görüşmelerinden yanayız

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, Çin'in Ukrayna krizi konusunda tarafsız bir duruş sergilediğini ve barış görüşmelerinden yana olduğunu söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, Çin’in Ukrayna krizi konusunda tarafsız bir duruş sergilediğini ve barış görüşmelerinden yana olduğunu söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ning, Ukrayna’daki çatışmada Rusya’ya yardım ettiği iddiasıyla Çinli şirketlere yönelik olası ABD yaptırımlarına ilişkin haberleri yorumlarken, Çin’in tek taraflı yaptırımlara karşı olduğunu ve şirketlerini korumak için önlemler alacağını söyledi.

Mao Ning, Çin’in “Çinli işletmelerin meşru hak ve çıkarlarını kararlılıkla korumak için tedbirler almaya devam edeceğini” belirterek Pekin’in Ukrayna krizi konusunda “her zaman objektif ve adil bir tutum sergilediğini, barış ve müzakereleri teşvik etmeye kararlı olduğunu” vurguladı.

Sözcü “Pekin’in uluslararası hukuka dayanmayan ve BM Güvenlik Konseyi tarafından yetkilendirilmeyen tek taraflı yaptırımlara karşı olduğunu” sözlerine ekledi. (İLKHA)

Bu Haberi Paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu