GÜNDEM

DSİ 2. Bölge Müdürü Saadettin Ceylan: Suyun her damlası “altın" değerinde

“2023 Yaz Sulama Sezonu” yaklaşırken; DSİ 2. Bölge Müdürü Saadettin Ceylan, İzmir ve Manisa’daki Sulama Birlikleri’nin başkanları ile Menemen’de bir araya geldi. Alınacak kuraklık önlemlerini ve sulama stratejilerini değerlendirdi. 

Son yıllarda giderek artan kuraklık 2023’ün ilk aylarında kendini daha fazla hissettiriyor.  Ocak ve Şubat aylarındaki yağış miktarı mevsim ortalamalarının bir hayli gerisinde kalırken, yaklaşan 2023 Yaz Sulama Sezonu öncesi DSİ 2. Bölge Müdürlüğü ve Sulama Birlikleri çalışmalarını hızlandırdı.

Menemen’de Sulama Zirvesi

Menemen Sulama Birliği’nde yapılan toplantıda buluşan Birlik Başkanları,  DSİ 2. Bölge Müdürü Saadettin Ceylan’ın başkanlığında alınan kuraklık önlemlerini ve bu yaz uygulanacak sulama stratejisini masaya yatırdı.

Sulama Birliklerinin tek tek sunum yaptığı toplantıda DSİ 2. Bölge Müdürü Saadettin Ceylan üreticilerin yüreğine su serpti. Yağış miktarındaki düşüş nedeniyle baraj ve göletlerdeki su miktarının geçen yıla göre bir miktar düşük olduğunu vurgulayan DSİ 2. Bölge Müdürü Saadettin Ceylan “ doğru planlama ve suyun etkin kullanımı ile üreticinin sezonu ciddi kayıp yaşamadan atlatabileceğini vurguladı.

Ceylan: Üreticimizin yanındayız

Bahar aylarındaki yağışlarla birlikte barajlardaki doluluk oranlarının geçen yıllara yaklaşmasını beklediklerini kaydeden DSİ 2. Bölge Müdürü Saadettin Ceylan “ Üreticilerimizin mağdur olmaması için Sulama Birlikleri ile koordineli bir şekilde gece gündüz çalışıyoruz. Bir damla suyun bile boşa gitmesini istemiyoruz. Çünkü biliyoruz ki üreticimiz için suyun her damlası altın değerinde. Sulama şebekelerini tek tek gözden geçiriyoruz. Kırık ya da yıpranmış, sorunlu kanaletleri yeniliyoruz. Rüsubat dolan hatları temizliyoruz. Doğru ve etkin bir planlama ile 2023 yaz sulama sezonunda tüm gücümüzle çiftçimizin yanında olacağız” dedi.

Çiftçiye de görevler düşüyor

Suyun doğru ve etkin kullanımı konusunda üreticiye de önemli görevler düştüğünün altını çizen DSİ 2. Bölge Müdürü Saadettin Ceylan, sulama yöntemlerinin de Türkiye’nin yeni yağış rejimine göre şekillenmesi gerektiğini söyledi. Ceylan “ Ülkemiz maalesef su zengini bir ülke değil. Üreticilerimizin artık vahşi sulamayı bırakarak damla sulamaya geçmesi gerekiyor.  Daha az su isteyen, katma değeri yüksek ürünleri ekerek, kuraklığın etkilerinden iraz olsun kurtulabiliriz” diye konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu Haberi Paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu