EKONOMİ

Emirates, uçuş eğitim akademisi filosunu genişletiyor

Emirates Uçuş Eğitim Akademisi (EFTA), geleceğin pilotlarını eğitmek ve sektördeki açığı kapatmaya yardımcı olmak için son teknoloji harikası uçaklar sunmaya devam ediyor. Akademi, Avusturya merkezli genel havacılıkta lider uçak üreticisi Diamond Aircraft Industries’den üç adet çift motorlu DA42-VI ve uyumlu uçuş simülatörü siparişi ile mevcut filosunu güçlendiriyor. Toplam anlaşma, 4 milyon avro değerinde.

AUSTRO jet yakıtıyla çalışan DA42-VI uçağının, EFTA’da çok motorlu piston (MEP) eğitimini başlatan amiral gemisi olması planlanıyor.

EFTA Başkan Yardımcısı Kaptan Abdulla Al Hammadi şunları söyledi: “Diamond Aircraft’tan oluşan yeni filomuz, eğitim programımız için daha büyük stratejik amacımızın bir parçasını oluşturuyor. Öğrencilerin tek motordan hafif jet uçağına geçerken daha fazla uçuş deneyimi kazanmalarına köprü oluşturan bir MEP programı tasarlamamıza yardımcı oluyor. Öğrencilerimiz lisanslarını almadan önce üç farklı uçak tipinde deneyim kazanarak büyük fayda sağlayacaklar. Yeni filo, aynı zamanda yeni GCAA yönergelerine uyum konusunda daha fazlasını yapmamıza yardımcı oluyor. DA42-VI; güvenilir, çevre dostu ve MEP eğitimi için pratik bir platform olarak ön plana çıkıyor. Doğru seçimi yaptığımızdan eminiz.”

Diamond Aircraft Austria CEO’su Liqun (Frank) Zhang ise şunları söyledi: “DA42-VI’mızın Emirates’in uçuş eğitimi için tercih edilmesinden heyecan duyuyoruz. Bu gelişme bir kez daha uçağın çok motorlu piston eğitim uçakları arasındaki sektör lideri konumunu sağlamlaştırıyor. Emirates ile, ünlü eğitim operatörlerinden oluşan uzun listemize bir başka önde gelen uçuş akademisini ekliyoruz ve kendilerini bugün piyasada bulunan en gelişmiş ve çevre dostu uçaklarla desteklemek için memnuniyet duyuyoruz.”

Benzersiz performans ve kullanım kombinasyonu ile jet yakıtlı DA42-VI, tek motordan çift motora geçişi çok daha kolay hale getirmek için tasarlandı. Uçak, geleneksel AVGAS destekli çift motorlara kıyasla %50’ye varan yakıt tasarrufu sağlamakla beraber panoramik kanopisi, tüm uçuş manevraları sırasında mükemmel görüş sağlıyor.

Tanıtılmasından bu yana, 1.100’den fazla DA42 uçağı teslim edildi ve diğer tüm sertifikalı çift motorlu piston uçakların toplamını geride bıraktı. Tamamı kompozit DA42-VI; verimli, sessiz, temiz ve güvenilir 168hp jet yakıtlı AUSTRO motorlar AE300, 3 eksenli Otomatik Uçuş Kontrol Sistemi ve isteğe bağlı elektrikle çalışan klimalı Garmin G1000 NXi ile donatılmıştır.

Uçak teslimatının yakında başlaması beklenirken üç uçağın da 2023’ün ilk yarısında EFTA tarafından teslim alınması planlanıyor. 2020’den bu yana 100’den fazla öğrenci EFTA’dan başarıyla mezun olurken, Emirates ve endüstri için güçlü bir pilot istihdam kaynağı oluşturuldu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu Haberi Paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu