KÜLTÜR SANAT

festival408 12. yılında 'Nakarat' temasıyla sanatseverlerle buluşuyor

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Programı ve Sahne Sanatları Alanı öğrencileri tarafından düzenlenen çağdaş gösteri sanatları festivali festival408, 12. yılında “Nakarat” temasıyla sanatseverlerle buluşuyor. 4 Mayıs-3 Haziran tarihleri arasında santralistanbul Kampüsü’nde gerçekleşecek festivalde, öğrenci performansları, VR gösterimleri, söyleşiler ve atölyeler yer alacak

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Programı ve Sahne Sanatları Alanı öğrencileri tarafından düzenlenen çağdaş gösteri sanatları festivali festival408, on ikinci yılında “Nakarat” temasıyla seyirci ile buluşacak. Öğrenci performanslarının yanı sıra söyleşiler, VR gösterimleri ve atölyeler yer aldığı festival, 4 Mayıs-3 Haziran 2023 tarihleri arasında santralistanbul Kampüsü’nde düzenlenecek.

Geleceğin yapımcıları, sahne amirleri, ses, ışık, dekor ve kostüm tasarımcıları, profesyonel oyuncuları, dansçıları ve performansçıları tarafından hazırlanan festivalin oyun yazımından koreografisine, yönetmenliğinden tasarımına, pazarlama faaliyetlerinden web tasarımına kadar tüm yaratıcı, idari ve teknik aşamaların tamamı BİLGİ’li öğrenciler tarafından hazırlanıyor.

‘Nakarat her durumda hep bir ağızdandır’

Performans sanatlarının insanları birleştirici yönünden yola çıkarak bu yılki temayı “Nakarat” olarak belirleyen festival408 öğrenci ekibi, “Nakarat kimi zaman eğlenceli, kimi zaman hareketli, kimi zaman durağan, romantik, efkarlıdır. Kimi zaman mırıldanılır, kimi zaman yakarılır, kimi zaman bağırılır. Ama her durumda hep bir ağızdandır” ifadesiyle yılın temasının çıkış noktasını belirtti. 

‘Sanatın iyileştirici gücüne sarılıyoruz’

Öğrenciler düzenledikleri festivalle ilgili yaptıkları açıklamada, yaşanan deprem felaketinden ötürü duydukları üzüntüyü dile getirerek “Dayanışma için bir adım atıyoruz ve sanatın iyileştirici gücüne sarılıyoruz. Nakarat’ın oyunbaz ve bütünleştirici ruhuyla bir arada olarak her biri başka bir nakarat ile gerçekleştirilecek çeşitli etkinliklerle tüm kampüsü, birlikte iyi olabileceğimizi birbirimize hatırlattığımız bir oyun alanına dönüştürüyoruz” dedi.

festival408, “Bir umuttu yaşatan insanı” nakaratı eşliğinde oyuncu Tilbe Saran ve klinik psikolog Dr. Öğr. Üyesi Alev Çavdar’ın gerçekleştirdiği “Sanatta İyileşme, Sanatla İyileşme” başlıklı söyleşi ile başlayacak. “Türkiye’de Tiyatro Kurum Yapılarının Anatomisi” söyleşi serisi ise “Devlet Tiyatrolarının Anatomisi”, “Şehir Tiyatrolarının Anatomisi” ve “Bağımsız Tiyatroların Anatomisi” başlıkları altında oyuncu ve yönetmen Ayşe Lebriz ve Kubilay Karslıoğlu, ışık tasarımcısı Ayşe Sedef Ayter, etkinlik direktörü Doç. Dr. Leman Figen Yılmaz, dramaturg Dilek Tekintaş, ses mühendisi ve prodüksiyon yöneticisi Mehmet Öğünç, araştırmacı sanat yönetmeni Denizhan Çay ve sosyolog, tiyatro eleştirmeni Dr. Zeynep Baykal gibi isimlerin katılımıyla online ve yüz yüze olarak gerçekleşecek.

Festival kapsamında sanatseverler “Güldürdüm gidiyorum, düşünün geleceğim” nakaratıyla oyuncu Burak Tamdoğan’ın “Meddah Atölyesi”ne, “Sen Başkasın” nakaratıyla Tolga Cuğ’un “OpenStyle Dans Atölyesi”ne, “Durma Dans Et, Durma Dans Et” nakaratıyla Süda Köse’nin “Dans Meditasyonu Atölyesi”ne katılma imkânı bulacak. “Hey, seni yerler, yerler, Seni ham yapar bu zilliler, Yaylanmadan yürü, Yoksa günah bizden gider” nakaratıyla sunulan Mehmet Gülle’nin “Bu Bir Defile Değildir” teatral defile performansı izleyici ile buluşacak. Performans Sanatları Bölümü öğrencilerinden Cemal Gökdemir’in “Benden Razı Mısınız?”, Nezaket Özlem Dede’nin “Hücre Kasabası”, Süda Köse’nin “Monachopsis Nedir?”, Zafer Baran Akkoyun’un “Sana söyledim mi ben hiç?” başlıklı performans prömiyerleri festivalin finalinde sergilenecek. “Oturup yıldızlardan bakalım dünyadaki neslimize” nakaratıyla sunulan “Cypresence” isimli VR performans gösterimi yönetmen Yusuf Onur Aydın’ın ve performansçıların katılımıyla gerçekleşecek. Şarkılara odaklanarak oynanan sessiz sinema turnuvası “Sessiz Nakarat”, katılımcıları yeniden oyun oynamaya, dahil olmaya ve birlikte üretmeye davet edecek. 

PROGRAM:

4 Mayıs 2023, Çarşamba 17.30

Sanatta İyileşme, Sanatla İyileşme Söyleşisi

“Bir umuttu yaşatan insanı” 

Klinik Psikolog- Dr. Öğr. Üyesi Alev Çavdar

Oyuncu Tilbe Saran

Yer: E3-101

6-7 Mayıs 2023, Cumartesi-Pazar 15.00

BOSA Atölyeleri: Meddah Atölyesi

“Güldürdüm gidiyorum, düşünün geleceğim”

Oyuncu Burak Tamdoğan

Yer: E4-301

9 Mayıs 2023, Salı*

Cypresence VR Performans gösterimi ve Yönetmen Söyleşisi*

“Oturup yıldızlardan bakalım dünyadaki neslimize”

Oyuncu, yazar ve yönetmen Yusuf Onur Aydın

Yer: E4-altlab

17.00-18.30 (Çevrimiçi) 

TÜRKİYE’DE TİYATRO KURUM YAPILARININ ANATOMİSİ

Devlet Tiyatrolarının Anatomisi Söyleşisi

“Ben de senden bahsettim, Anlatırken fark ettim”

İstanbul Devlet Tiyatrosu Sanat Yönetmeni ve Müdürü Kubilay Karslıoğlu

Oyuncu, yönetmen ve eğitmen Ayşe Lebriz Berkem

Yer: Zoom https://us02web.zoom.us/j/83312940498

10 Mayıs 2023, Çarşamba 15.00

Open Style Dans Atölyesi

“Sen başkasın”

Tolga Cuğ

Yer: E4-302

16 Mayıs 2023, Salı 

Cypresence VR Performans gösterimi*

“Oturup yıldızlardan bakalım dünyadaki neslimize”

Oyuncu, yazar ve yönetmen Yusuf Onur Aydın

Yer: E4-altlab

17.00–18.30 (Çevrimiçi)

TÜRKİYE’DE TİYATRO KURUM YAPILARININ ANATOMİSİ

Şehir Tiyatrolarının Anatomisi Söyleşisi

“Ben de senden bahsettim, Anlatırken fark ettim”

Dramaturg Dilek Tekintaş

Yer: Zoom https://us02web.zoom.us/j/86196316135

23 Mayıs 2023, Salı 

Cypresence VR Performans gösterimi*

“Oturup yıldızlardan bakalım dünyadaki neslimize”

Oyuncu, yazar ve yönetmen Yusuf Onur Aydın

Yer: E4-altlab

17.00-18.30 (Çevrimiçi)

TÜRKİYE’DE TİYATRO KURUM YAPILARININ ANATOMİSİ

Bağımsız Tiyatroların Anatomisi Söyleşisi

“Ben de senden bahsettim, Anlatırken fark ettim”

Sanat Yönetmeni Denizhan Çay 

Sosyolog ve Tiyatro eleştirmeni Zeynep Baykal

Moderatör: Etkinlik Direktörü Doç. Dr. Leman Figen Yılmaz

Yer: Zoom https://us02web.zoom.us/j/86581474249

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu Haberi Paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu