DÜNYA

Kolombiya, siyonist rejim ile dış ilişkileri askıya aldı

Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, siyonist rejim ile "dış ilişkileri askıya alma" kararı aldı.

Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, siyonist rejim ile “dış ilişkileri askıya alma” kararı aldı.

Siyonist işgal rejiminin Kolombiya’ya güvenlik malzemeleri ihracatını durdurma kararına tepki gösteren Petro, X sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Petro, şu ifadelere yer verdi:

“israil ile dış ilişkileri askıya almamız gerekiyorsa alırız. Soykırımı desteklemiyoruz. Kolombiya Cumhurbaşkanı’na hakaret edilmez. Latin Amerika’yı Kolombiya ile gerçek anlamda dayanışma göstermeye davet ediyorum. Büyük Chaco savaşında olduğu gibi son sözü tarihin birikimi söyleyecektir. Ne Yair Klein ne de Raifal Eithan, Kolombiya’daki barışın tarihinin ne olduğunu söyleyemeyecek. Kolombiya’daki katliamı ve soykırımı onlar başlattı. israil halkından Kolombiya’daki barışa, Filistin ve dünya barışına yardım etmelerini talep ediyorum. Bolivar ve Narino’nun bize öğrettiği gibi Kolombiya egemen, bağımsız ve adil bir halktır. Bir gün israil ordusu ve hükümeti, adamlarının sebep olduğu soykırımı başlattıkları için bizden af dileyecek. Onlara sarılacağım ve onlar Auschwitz ve Gazze’deki kıyım için ağlayacaklar.”

9 Ekim’de X sosyal medya hesabından Filistinli çocukların fotoğraflarını paylaşan Petro, “Filistinli çocukların huzur içinde uyumasının tek yolu, israilli çocukların huzur içinde uyumasıdır. israilli çocukların huzur içinde uyumasının tek yolu, Filistinli çocukların huzur içinde uyumasıdır” ifadesini kullanmıştı.

Siyonist rejim, Petro’nun açıklamalarına tepki olarak Kolombiya’ya askeri ihracatı durdurmuştu. (İLKHA)

Bu Haberi Paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu