KÜLTÜR SANAT

Küçük Romantikler Sakıp Sabancı Müzesi'nde

SSM Öğrenme Programları, 8-10 yaş grubu çocuklara yönelik “Küçük Romantikler” isimli yepyeni bir atölye serisine ev sahipliği yapıyor. 

Çocukları sanatın farklı dallarıyla ve sanatçılarıyla tanıştırmayı hedefleyen atölyede, SSM Resim Koleksiyonu’nda eserleri yer alan  Rus–Ermeni ressam İvan Konstantinoviç Ayvazovski’den yola çıkılarak Romantizm akımına odaklanılacak. 

Dört haftalık bir içerikle tasarlanan,  bilgilerin pekiştirilmesi ve kazanımların tamamlanması adına tüm atölyelere katılımın önerildiği “Küçük Romantikler” serisindeki her bir atölye, birbirinden bağımsız olarak da katılıma uygundur.

“Küçük Romantikler”in birinci atölyesi “İvan Ayvazovski’nin Gözünden Denizlere Bakmak” başlığını taşıyor. Çocuklar “Romantizm nedir? Romantik kimdir? Ayvazovski hangi konuları resmederek romantik olmuştur?” soruları eşliğinde, bu grubun içinde yer alan başka ressamları da keşfedecek,  kendi hayal güçleri ve duygularıyla romantik manzaralarını çizecekler.

Serinin ikinci atölyesi olan “Romantizm Her Yerde” ile başta edebiyat, müzik ve sahne sanatları olmak üzere, sanatın neredeyse her dalında görülen Romantizm akımı incelenecek. Çocuklar, Napoleon Bonaparte dönemi ve bu dönemin sanatta yarattığı etkiden başlayarak; kıyafetler, mücevherler, eğlence anlayışı, balolar, mobilyalar, saray dekorasyonu gibi konularda eğlenceli bir tarih yolculuğuna çıkacak.

“Osmanlı’da Romantik Olmak” atölyesinde ise Romantizm’in Osmanlı İmparatorluğu’nda bıraktığı izler keşfedilecek. Sultan Abdülaziz’in Avrupa seyahati ile başlayan değişim rüzgarına tanıklık edilecek. Ayvazovski’den dersler alan Şehzade Abdülmecid Efendi’nin tablolarında romantik izler arayacak olan “Küçük Romantikler” atölye katılımcıları; mobilyasıyla, tablolarıyla, halılarıyla, bahçelerindeki egzotik laleleriyle kendi hayallerindeki sarayı çizecek, İstanbul’a romantik bir çerçeveden bakacak. 

Küçük Romantikler serisi “Hareket Halinde: Çağlar Boyunca Yolculuk” isimli atölye ile tamamlanacak. Çocuklar Ayvazovski’nin tablolarında gördüğü manzarayı günümüz manzarasıyla karşılaştıracak, 19. yüzyıl da yaşayan bir gezgin olduklarını hayal ederek 150 yıllık zaman yolculuğuna çıkacaklar. Yaşadıkları şehre karşı farkındalıkları artacak olan “Küçük Romantikler” katılımcıları, İstanbul’daki değişimleri hayal güçlerini kullanarak yorumlayacaklar. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu Haberi Paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu