GÜNDEM

Seçmen listeleri yarın askıdan inecek

14 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için askıya çıkan seçmen listeleri, yarın askıdan inecek.

14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için askıya çıkan seçmen listeleri, yarın askıdan inecek.

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK), 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’ne ilişkin takvimine göre, seçmen listeleri 20 Mart’ta muhtarlıklarda askıya çıkarıldı.

Muhtarlık bölgesi askı listeleri ve tutuklular ile taksirli suçlardan hükümlülere ilişkin askı listeleri, yarın askıdan inecek.

Listelere itiraz süreci de yarın sona erecek.

Hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı seçmenlerin, seyyar sandıklarda oy kullanabilmeleri için yapılacak başvuruların süresi de yarın dolacak.

Yüksek Seçim Kurulu’nun Resmi Gazete’de yayımlanan kararına göre, 14 Mayıs’ta seyyar sandıklarda oy kullanacak engelli ya da hastalığı olan kişilerin yakınları, YSK’nın internet sitesindeki formu dolduracak.

Daha sonra, doktor raporuyla birlikte 2 Nisan’a kadar muhtarlıklara başvuru yapacak.

Bir önceki seçimde kalıcı olarak yatağa bağlı olduğu tespit edilen ve seyyar sandık listesinde yer alan seçmenlerden ise sağlık raporu istenmeyecek.

Görme ve işitme engelli seçmenler seyyar sandıklarda oy kullanamayacak. (İLKHA)

Bu Haberi Paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu