DÜNYA

Uluslararası Af Örgütü: Gazze’de gidecek güvenli yer yok

Gazze'nin kuzeyini terk etmek isteyenlerden oluşan bir konvoya yönelik saldırıya ilişkin açıklama yapan Uluslararası Af Örgütü, "Bu, Gazze'deki sivillerin gidecek güvenli hiçbir yeri olmadığının bir başka acımasız örneğidir. Gitseler de gitmeseler de öleceklerinden korkuyorlar" açıklaması yaptı.

Gazze’nin kuzeyini terk etmek isteyenlerden oluşan bir konvoya yönelik saldırıya ilişkin açıklama yapan Uluslararası Af Örgütü, “Bu, Gazze’deki sivillerin gidecek güvenli hiçbir yeri olmadığının bir başka acımasız örneğidir. Gitseler de gitmeseler de öleceklerinden korkuyorlar” açıklaması yaptı.

İngiltere merkezli örgütün X hesabından yapılan paylaşımda, şu ifadelere yer verildi:

“Amnesty 13 Ekim 2023’te, israil ordusunun sivillerin kaçması için güvenli olarak belirlediği Salah-Al Deen caddesinde sivil ölümlerine yol açan saldırının 6 videosunu doğruladı.

israil ordusu, Gazze’nin kuzeyindeki hastaneleri ve uluslararası kuruluşları, insanları hızla güneye kaydırmaya çağırıyor. Bu neredeyse imkânsızdır: Ulaşım olmadan çocuklar, hastalar ve yaşlılar, hamile kadınlar, engelli kişiler bu yolculuğu yapamazlar.

Araştırma ekibimiz, yaklaşık 30 kişiyi taşıyan bir kamyonun, 8 arabanın ve yakındaki diğer kişilerin de dâhil olduğu bir konvoyun bulunduğunu tespit etti. Kadınlar, çocuklar ve engelliler saldırıya uğradı. Olay yerine gelen ambulanslar ikinci saldırıda vuruldu ve kurtarıcılar yaralandı. En az 70 kişi öldü.

Bu, Gazze’deki sivillerin gidecek güvenli hiçbir yeri olmadığının bir başka acımasız örneğidir. Gitseler de gitmeseler de öleceklerinden korkuyorlar. israiliin ‘tahliye’ emri uygun değildir ve iptal edilmelidir. Sivillerin güvenliğe, tıbbi bakıma ve yardıma erişimi sağlanmalıdır.

Zaten çökmenin eşiğinde olan hastanelerin ‘tahliye edilmesi’ yönündeki emirler kabul edilemez!” (İLKHA)

Bu Haberi Paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu