BASIN BÜLTENİ

Çamaşır Makinesinin Tahliye Filtresi Kapağı Açılmıyor

Temel çalışma prensibi gereğince çamaşır makineleri, yıkama işlemi için aldığı suyu hem aralarda hem de program sonunda tamamen boşaltır. Su tahliye işlemi olarak belirtilen bu işlemin sorunsuzca gerçekleştirilebilmesi için tüm ilgili bileşenlerin sorunsuz şekilde çalışıyor olması gerekmektedir. Su tahliye sistem bütününü oluşturan her bir parça hem sorunsuz su akışını sağlamak hem de cihaz güvenliğini sağlamak için çeşitli filtrelemelere sahiptir. Kolay erişebilir noktada bulunan su tahliye filtresi de bu sistemin en önemli bileşenidir. Zaman zaman veya acil durumlarda su tahliye filtresinin çıkartılarak, temizlenmesi gerekir. Sultanbeyli Arçelik Servisi merkezimizde bu kapağın açılmasına ilişkin çok sık soru ve şikayet gelmektedir.

Çamaşır Makinesi Tahliye Filtresi Kapağı Nasıl Açılır?

Çamaşır makinesinin su tahliyesini sağlayan en temel bileşen olan su tahliye motorunun hemen önünde bir filtreleme sistemi bulunur. Su tahliye filtresi olarak isimlendirilen bu filtre, çamaşırlarınızdan gelebilecek yabancı cisimlere karşı sistemin korunmasını sağlamaktadır. Çamaşır makineniz hata koduyla uyarı verdiğinde veya olağan kullanım periyodunda aralıklarla su tahliye filtresini temizlemeniz gerekir. Bu temizleme işlemini bireysel olarak gerçekleştirebilirsiniz ve Çekmeköy Bosch Servisimerkezimize başvuru zorunluluğunuz bulunmamaktadır.

Çamaşır makinesinin su tahliye filtresine makinenin ön cephesindeki en alt kısımda yer alan bölümden ulaşabilirsiniz. Bu bölümde bazı modellerde tüm alt kısmı kaplayan, bazı modellerde ise küçük boyutlu bir kapak bulunur. Bu kapaklarda bazı modellerde vidalama, bazı modellerde ise tırnaklı sisteme sahiptir. Çamaşır makinenizde hangisinin olduğuna göre değişecek şekilde kapağı açabilirsiniz. Bu üst kapağın hemen altında ise saat yönünün tersine çevirerek açabileceğiniz bir filtre kapağı bulunur. Böylelikle cihazınızın su tahliye filtresine buradan ulaşabilirsiniz. Eğer su tahliye filtresi kapağı açılmıyor ise mutlaka profesyonel destek almalısınız.

Çamaşır Makinesi Su Tahliye Kapağının Açılmaması Sorunu Nasıl Çözülür?

Çamaşır makinenizin su tahliye filtresi kapağının açılmaması durumunda parçayı komple sökmeniz gerekir. Bu işlemi hem teknik bilgi hem de teknik ekipman yetersizliğinden bireysel olarak yapabilmeniz mümkün değildir. Bireysel müdahalenin hayati risklere de mahal verebileceği bu durumda kesin ve güvenli çözüm için profesyonel Üsküdar Bosch Servisi hizmetlerimize başvuruda bulunmalısınız. Alanında uzman teknikerlerimiz makinenizin alt kısmından su tahliye pompasının bulunduğu bölgeye ulaşarak, hortumuyla birlikte tamamen yerinden söker. Söküm işleminden sonra kapağın açılmamasına neden olan bir tıkanıklık var mı kontrol edilir. Tıkanıklık varsa hızlıca giderilir. Ancak kapağın açılmasını engelleyecek şekilde deforme olması söz konusuysa yenisiyle değişimini gerçekleştirir.

Bu Haberi Paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu