BASIN BÜLTENİ

Tiny House Türkiye: Gorgor House ürettiği ürünlerin %70’ini yurtdışına gönderiyor.

Gorgor House’un tescilli ürünü Zaytoz modelinden görüntü.

İyi bir başlangıç her zaman fazlasını sunar. “Büyük özgürlüğe sahip küçük evler” sloganı ile ile 2020 yılında sektöre yön vermek üzere üretime başlayan Gorgor House müşterileri iin kişiselleştirilmiş veya özel model üretimi yaparak müşterilerinin talep etmiş olduğu tekerlekli ev ‘leri üretmektedir. Ürünlerin kalitesine göre değişkenlik göstermekte ve kullanılan malzemeye göre tiny house fiyatları farklılıklar göstermektedir. Gorgor House’un üretim yeri sakaryada olup 10.000m2 alana kurulu fabrikada yılda 350-400 adet arasında tiny house üretimi gerçekleştirmektedir.


Tekerlekli evlerin duvar kalınlıkları nedir?

Her bir tiny house veya diğer bir adı ile adlandırılmış olan tekerlekli evlerin duvar kalınlıklar minimum 10cm olmalıdır. Duvarı oluşturan katmalar sırasıyla şu şekilde olmalıdır.

  1. 0,60mm Ø çapında minimum 8 maksimum 10cm eninde (duvar kalınlığı) olmalıdır.
  2. Yapıyı başlangıç ve sarsıntıyı engellemesi için OSB (8mm) veya (6mm) Huşmarinsu kontrası.
  3. Nem bariyeri
  4. Binanın  (yapının iç kısmındaki kaplamaya ) 4cm minimum kalınlık Ø çapında taş yünü uygulaması, + buhar dengeleyici bariyer.
  5. İç kaplama 6 mm veya 1.4-2cm Ø kalınlığında 12cm eninde fırınlanmış ahşap uygulaması.
  6. Dış kaplama aynı ürün veya benzeri kaplamalar yapılarak tiny house ‘un duvar kalınlıkları elde edilmiş olur.

Tiny House’da şömine olur mu yapılırsa sorun yaşar mıyız?

Genel olarak tüm tekerlekli ve mobil taşınabilir evlerde şömine riskli ve tehlikeli olduğunu belirtmek ve uygulama yapılacak ise önlemlerin buna göre çok iyi alınması gerektiğini veya uygulama yapacak firmanın alanında profesyonel olduğuna dikkat etmenizi öneririz. 15m2’lik küçük tiny evlerde şömine yakmak gerçekten büyük meziyet ve özveri isteyen bir iştir. Zira duvarların birbirilerine (2,35cm içten içe genişlik) ölçüleri çok yakın olduğundan şömine uygulaması yapacaksanız bunun olası zararları ve risklerini mutlaka göz önüne almanızda büyük fayda vardır.  Tiny house’un genel yapısı itibari ile ahşap olması aslında alevi kolay yürütebilecek anlamına gelmese de ucuz ve kalitesi kimyasal ilaçlama yapılmış ahşap kullanıldığında alev alması ve çok çabuk kül olması pek mümkündür.  Bizim görüşümüz şömine yapılmaması yönündedir.

Tekerlekli Evlerde Pissu gideri nasıl oluyor?

*tekerlekli ev pasha modeli. Gorgor House’un tescilli modelidir.

100Ø ‘lük Fırat veya Hakan boru ile pissu gider bağlantıları “tekerlekli evin konumu” olan alanda (fosseptik çukuru) olması gerekir ve bu bağlantılar bu alanda yer alan borulara bağlanarak WC-Tuvalet’in pissu giderleri ve atıkların bu alana gönderilmesi sağlanır. Tiny House modelleri veya tekerlekli evlerin yapısı karayolunda sürekli olarak hareket etmeye müsait yapılar değildir. Mobil evlerin asıl amacı imarsız ve 2.derecedeki sit alanları için çözüm olarak üretilmiştir. İmarsız arazilere yapı yapılamadığından kalıcı yapı olmaması sebebi ile mobil taşınabilir evlerin bu alanlarda olması veya konumlandırılması mümkün olduğundan bu alanlarda (kendinize ait arazide) gerekli görülen yere çukur veya fosseptik bideonları 1000litre veya üzeri pissu gideri tankları eklenerek tekerlekli ev yaşam alanındaki giderlerin bağlantısını yapabilirsiniz. Bu pissu giderleri atıklarını viranjor ile belirli aralıklar ile tanklardan toplatmalı ve geri gönderilmesini sağlamalısınız.

Tiny House’da elektrik nasıl bağlarım.

Öncelikle tiny house ürünlerin tamamında elektrik sistemi 220volt kaldıracak şekilde (buzdolabı, çamaşır makinesi, fırın, klima, tv,) gibi taşınabilir eşyaların kullanımına uygun olarak tesisatı yapıldığından tesisat olarak her hangi bir sorun yaşamayacaksınız ancak, bu ürünlerin çalıştırılması için ihtiyaç duyacağınız enerji için muhakkak dış bağlantı veya güneş enerji paneli (solar panel minimum 2.2kwa) ihtiyacınız olacaktır. “hidrafor için geçerli değildir.” Elektrik sorununu bu şekilde çözebilirsiniz.

Tiny House Nerelere Yapılır?

Duck modeli Gorgor House’un tescilli modelidir.

 Tiny housebir önceki yazıda da belirttiğimiz üzere, imarsız ve 2.derece sit alanı olup kalıcı yapılaşmaya izin verilmeyen araziler ve bölgeler konumlar için tiny house yapılabilir. Bu ürünün yapılma amacı yetkili kişilerce talep edilmesi halinde sorunsuzca bulunduğu alandan farklı bir lokasyona sorunsuzca kaldırılabilir veya götürülebilir.

Tiny House İstenilen Ölçüde Yapılabilirmi?

Hem evet hem hayır, Tiny house Dünyada ki bilinen adı ve Türkçe ismi ile “küçük ev” anlamına gelmektedir. Küçük evler ruhsatlı olabileceği gibi ruhsatsızda olabilmektedir. Ruhsatsız küçük ev yani tiny house veya diğer bilinen adı ile tekerlekli ev istenilen ölçülerde 4.50 metre – 10 metre arasında sadece uzunluk olarak yapılmaktadır. Genişlik standart 2.55cm olduğundan bu ölçüyü geçmek mümkün değildir. Sabit ve küçük yapılarda bu ölçüler istenildiği üzere (gerekli izinler alındıktan sonra) yapılması mümkündür.

Yürüyen evler nedir?

Yürüyen evler şase ve 2 veya 3 dingil üzerinde yapılmış O2 karavan ruhsat ve belgesine sahip şöförler odasından tescil edilmiş ve yürüyen eve takılmış plakası ile birlikte yürüyen ev  adını veya tuhsatlı tekerli ev, yada tekerlekli tiny house, fakat bazılarımız ,tiny house karavan, olarak da adlandırmaktadır.

Tiny House Şase

Tiny house veya tekerlekli evlerin yürütülmesi için ihtiyaç duyulan alt yapı sisteminin adıdır. Şase birçok ürün ve araçta trafiğe çıkabilen ürünlerde kullanılmaktadır. Gorgor House olarak üretimini yaptığımız tüm modellerde bu alt yapı sistemini kullanmaktayız.

Tiny House’u kendin yap? Firmamız ayrıca kendi evini yapmak isteyen kişiler için özel olarak tiny house römork üretimi gerçekleştirmektedir. Talep edilmesi halinde 4.50 metre – ile 10 metre arasında o2 ruhsatlı römork veya tiny house şase üretimini gerçekleştirmekteyiz. Detaylı bilgi için https://www.gorgorhouse.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.                       

Bu Haberi Paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu